Covid-19

Koronavirüs (Covid-19) Güncellemeleri (12 Kasım 2020)

Kayak tatili ile doğada ve temiz dağ havasındasınız, D vitamini depoluyorsunuz ve çok hareket ediyorsunuz. Kayak tatili koronavirüsün hayli yaygın olduğu şehirlerden uzaklaşmak için iyi bir tercih olabilir. Diğer taraftan bu kış biraz farklı olacak, ancak kesin olan bir şey var; Dorukkayak kurumsal çatısı altında olan Uludağ Kayak Akademisi, Palazzo Kayak Akademisi, Uludağ Kayak&Snowboard Kiralama Merkezi ve Palazzo Kayak Kiralama Merkezi gerekli tüm önlemleri almış olacak. Bu sayede kayak tatilinizi mümkün olan en güvenli şekilde geçirebileceksiniz. Ek olarak, birlikte güvende olabilmemiz için sizden ülkemizde yayınlanan tüm COVID-19 düzenlemelerine uymanızı ve saygı göstermenizi rica ediyoruz.

Bu kış kayak tatilinizde dikkat etmeniz gereken konularla ilgili ipuçlarını aşağıda sizler için derledik.

Yüz maskesini nerede takmalıyım?

Kayak merkezlerine giderken kullandığınız tüm ulaşım araçlarında, kayak kiralama merkezlerinde, ödeme yapacağınız kasa deskleri önünde, teleski, telesiyej ve teleferik gibi mekanik tesis giriş alanlarında ve kuyruk sırasında her zaman yüz maskesi takılmalıdır.

Herkesin güvenliğini garanti altına almak için, öngörülen alanlarda yüz maskesi takma zorunluluğu, istisnasız 5 yaşın üzerindeki her misafir için geçerlidir. 2 yaş altındaki çocuklarda maske takılmamalı, 3 ve 4 yaş aralığındaki çocukların maske kullanımında çok dikkatli olunmalıdır.

Yüz maskesi olarak ne kullanabilirim ve kayak merkezinde yüz maskesi var mı?

Tavsiye edilen ve bilinen 3 katmanlı yüz maskesinin yanı sıra, halihazırda olduğu gibi, çok işlevli kumaşlar, bandanalar, kayak maskeleri vb. takılmasına da izin verilmektedir. Ancak ağzınız ve burnunuz her zaman tamamen kapatılmalıdır!. Kayak merkezlerinde ücretsiz yada ücretli maske temin edebileceğiniz yerler olacaktır.

Kayak yaparken maske takacak mıyım?

Bu tamamen size kalmış bir tercih. Ancak kayak yaparken yüz maskesi takmanız gerekli değildir.

Teleski, Telesiyej ve Teleferik gibi mekanik tesislerde hijyen önlemleri alınacak mı?

Tüm mekanik tesisler her kullanım sonrasında hijyenik spreyler ile temizlenecek ve kapalı olanlar yeterince havalandırılacaktır. Ayrıca sizde kullanım esnasında eğer kapalı bir tesise binmiş iseniz mutlaka havalandırın.

Dezenfektan ürünler kayak merkezinde nerede bulunacak?

Dezenfektan ürünler tuvaletlerde, bilet gişelerinde ve kayak kiralama merkezlerinde bulunacaktır.

Doğrudan temas halinde olan çalışanlar için ne gibi önlemler alındı?

Müşterilerle doğrudan temas halinde olan tüm çalışanlar yüz maskesi takacak veya uygun bir güvenlik önlemi (örn. Pleksiglass şeffaf bir bölme) ile misafirlerden mesafe olarak ayrılacaktır.

Toplu kullanımı olan mekanik tesislerde kaç kişinin binmesine izin verilecek?

Tüm toplu taşıma yöntemlerinde olduğu gibi telesiyej ve teleferiklerde mutlaka maske takılmalıdır. Telesiyej ve teleferikler de toplu taşıma araçlarıdır. Dolayısıyla gerekli önlemler alınarak teleferiklerin ve telesiyejlerin kayak merkezlerinin belirleyeceği kapasiteyle kullanılabileceğini söylemek mümkün.

Konuklar, kayak alanlarında güvenlik düzenlemeleri hakkında nasıl bilgilendirilecek?

Konuklar, tesis bünyesindeki uyarı işaretleri ve hoparlör duyuruları aracılığıyla mevcut güvenlik düzenlemelerinden haberdar edilecektir.

Tesislerde çalışanların sağlık durumu kontrol edilecek mi?

Tüm çalışanlar, kış sezonunun başında veya işe alındıklarında Covid-19 için test edilecek ve ardından günlük sağlık kontrollerinden (sıcaklık kontrolü, semptom kontrolü) geçirilecek. Herhangi bir şüphe varsa çalışanlar hemen izole edilecektir.

Sosyal mesafe kuralına nerede uymalıyım?

Aşağıdaki alanlarda minimum 1,5 metre mesafe bırakın;

 • Bilet gişelerinde sıraya girerken,
 • Kayak malzemeleri kiralama esnasında,
 • Telesiyej ve teleferik istasyonlarında,
 • Shuttle servis duraklarında, sırada beklerken,
 • Tüm toplu alanlarda ve kapalı mekanlarda,

Bu düzenleme, yüz maskesi takıldığında da geçerlidir.

Yolcu sayısından dolayı, toplu mekanik tesis taşıma araçlarında biniş ve iniş sırasında en az bir metrelik bir mesafeyi korumak mümkün değilse mutlaka yüz maskesi takılı olmalıdır. Toplu taşım aracı kapalı ise yolculuk süresince havalandırılmalıdır.

Dorukkayak ne gibi önlemler aldı?

Kurumsal çatımız altında olan işletmelerimiz için Covid-19 düzenlemelerine uygun şekilde aşağıda önlemleri almıştır.

 • Tüm eğitmenlerimiz ve teknik personelimiz Covid-19 testine tabi tutulacak ve günlük sıcaklık ve semptom kontrollerinden geçirilecektir.
 • Kayak&Snowboard kiralama merkezlerimizde ayakkabı dezenfekte cihazı kullanacağız. Her kullanım sonrası tüm ayakkabılar bu cihazlarla dezenfekte edilip hijyenik hale getirilecektir.
 • Kayak akademilerimiz ve kiralama merkezlerimizin bulunduğu kapalı alanlar yeterince havalandırılacak ve hava temizleme cihazları ile hijyenik bir ortam sağlanacaktır.
 • Kayak akademilerimiz ve kiralama merkezlerimizin bulunduğu kapalı alanlar zemin dezenfektan araçları hijyenik hale getirilecektir.
 • Tüm eğitmenlerimiz ve teknik personelimiz piyasa ürünü basit maskeler yerine yüksek koruyucu özelliğe sahip antiviral maskeler kullanacaktır.

Koronavirüs (Covid-19) Güncellemeleri (13 Ağustos 2020)

Covid-19 etkisi devam ederken her geçen gün daha fazla havayolu şirketi bir dizi önlemlerle uçuşlara devam etme niyetini açıklıyor.

Diğer taraftan 2020-2021 kış sezonunda Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken ve Sarıkamış Kayak Merkezi gibi revaçta olan kayak merkezlerine gitmek güvenli olacak mı sorularını akıllara getiriyor.

Genel olarak bu soruya cevabımız “Evet” olacak. Yukarıda belirttiğimiz kayak merkezlerinde yerel işletmeler ve yetkililer, bu merkezleri kayakçılar ve ziyaretçilere güvenli hale getirmek için çok çalışıyor.

Son aylarda dünya altüst oldu ve yeni normalimiz “sosyal mesafe” gibi alışılmadık kelimelerle dolu. Yüz maskesi ve el dezenfektanı artık günlük rutinimizin bir parçası. Kış yaklaşıyor ve Covid-19 sürecinde yeni normal için kayak merkezlerinde neler yapılıyor, birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz sezon kayak merkezleri ne zaman kapatıldı?

Hemen hemen tüm kayak merkezlerinde işletmeler 20-22 Mart 2020 tarihlerinde Covid-19 önlemleri kapsamında kapatıldı. Virüsün yayılma düzeyine, hastaneler ve yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğa ve Covid-19 testi yapabilme becerisine göre ülkemizde bölgeler belirlendi ve haritalar oluşturuldu. Kayak Merkezleri virüs yayılma yoğunluğuna göre tehlike arzeden kalabalık bölgelerin dışında kaldı. Tabi bunda hızlı bir tepki ile alınan kararlar ve yerel işletmelerin bu kararı uygulamasının payı büyük. Yaz aylarında bu kayak merkezlerinin kapalı olması virüsün buralarda hiç görülmemesi yada daha az aktif olmasının en büyük nedeni.

Yaz aylarında kayak merkezleri yönetimi, otel işletmecileri ve yerel işletmeler devletin belirlediği “Güvenlik Protokollerini” tamamlamakla meşguller. Yaz turizmine nazaran kış turizminde tüm taraftar önlemlerin alınmasıyla ilgili çalışmalar konusunda çok şanslı, tedbirler için yeterice zaman var.

Güncel duruma baktığımızda kış aylarında kayak merkezlerinde yeni normal nasıl olacak?

 • Kayak merkezlerinde giden toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu olacak.
 • Oteller, spor merkezleri, barlar, restoranlar, eğlence merkezleri, sinemalar, mağazalar, kütüphaneler, dağ evleri vb yerler dahil olmak üzere tüm kapalı alanlarda maske takmak zorunlu olacak. (yeme-içme sırasında maskeler çıkartılabilecek)
 • Toplu yeme-içme ve dinlenme alanlarında masa başına en az 1,5 metre ve sandalyeler arası en az 60 cm mesafe olacak.
 • Kayak merkezlerinde iç ve dış mekanlarda çalışan tüm personeller maske takacak.

Kayak merkezleri ne zaman açılacak?

Hemen hemen tüm Türkiye’de kayak merkezlerinin resmi açılış tarihi, kar durumuna göre Aralık ayı ilk haftasından 3. haftasına kadar ki tarih aralığındadır. Bu tarihler mekanik tesislerin faaliyete geçme tarihiyle aynıdır. Covid-19 aşısı kışa kadar yetişir mi, virüs kışın farklı bir evrim geçirir mi, bu ve benzeri değişiklikler açılış tarihlerini etkileyen en önemli etkenler olacaktır.

Kayak merkezlerinde işletmeler konuklarının güvenliğini sağlamak için neler yapıyor?

Güvenlik ve hijyen önlemlerinden bahsetmeye devam ediyoruz. İşletmeler, hem konukları hem de çalışanlar için güvenli bir ortam sağlamak adına aşağıdaki adımlar üzerinde yoğun bir çalışma sergiliyor.

Sosyal mesafe

Genel olarak uzmanlar, insanlar arasında 1,5 – 2 metrelik bir mesafe bırakılmasını önermektedir. Belirlenen bu mesafenin mekanik tesislerin kullanımı dahil olmak üzere tüm alanlarda sağlanması için mevcut kapasiteyi çok fazla düşürmeden yapılabilecekler üzerinde tüm yerel işletmeler yoğun bir çalışma içerisindeler. Özellikle hem yaz hem de kış turizminde faaliyet gösteren işletmeler, yaz aylarında hayata geçirdikleri uygulamaların tecrübesiyle Covid-19 önlemleri noktasında sorunsuz bir kış sezon geçirebileceklerdir.

Buna en güzel örneği Kaya Holding grubuna bağlı otelleri verebiliriz. Kaya Holding grubuna bağlı bir çok yaz ve kış oteli bulunmaktadır. Uludağ Kayak Merkezi 2. Gelişim Bölgesinde bulunan “Kaya Uludağ Hotel” ve “Kartalkaya Kayak Merkezinde bulunan “Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort”u önemlerle ilgili tecrübeleri noktasında örnek gösterebiliriz.

Dezenfeksiyon

Mekanik tesisler, asansörler, mağazalar, barlar, restoranlar, kiralık alanlar, yerel işletmeler ve tüm oteller. Hepsi periyodik olarak tamamen dezenfekte edilecek, ayrıca her müşteriden sonra personeller ellerini iyice temizleyecek. El dezenfektanı, asansörlerin, süpermarketlerin, küçük dükkanların, kafelerin ve diğer tüm alanların girişlerinde müşterilerin anlık kullanımı için her daim hazır olacak.

Koruma

Özellikle yeme-içme alanında faaliyet gösteren işletmelerde tüm personel eldiven ve maske takacak. Buna toplu taşıma araçlarını kullanan personel de dahil olacak. İşletmelerin giriş kapılarında konuklar ateş ölçer cihazlarla sürekli taranacak.

Kayak merkezlerinde alınan önlemleri ve bilgilendirmeleri oteller ve diğer işletmelerin web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bu kış kayak merkezlerinde güvende kalmak için 4 ipucu

1. Güvenlik ve hijyen kurallarına uyun

Bunu tekrar etmeye devam ediyoruz, kayak merkezlerindeki tatilinizde güvende kalmanın en iyi yolu güvenlik ve hijyen kurallarına uymaktır. İnsanlarla aranızda mutlaka 2 metrelik bir mesafe bırakın, ellerinizi sık sık yıkayın ve mutlaka maske takın. Tatiliniz süresince iç ve dış mekanlarda yüzünüze dokunmamaya çalışın. Biliyoruz, söylemesi yapmaktan daha kolay!

2. Kayak merkezlerindeki işletmelere güvenin

Kayak merkezlerindeki işletmeler yalnızca sıkı güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda iptal süreçlerini de çok daha esnek hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu, herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız, muhtemelen bir geri ödeme yapılacağı anlamına gelir.

Konaklamanızı, kayak derslerinizi, kayak kiralamanızı veya sitemizde yer alan diğer aktiviteleri rezerve etmeden önce, devlet tarafından gittiğiniz tatil bölgesiyle ilgili alınan kararları ve yayınlanan genelgeleri takip edip okuyun. Covid-19 nedeniyle devlet tarafından uygulanan bir kısıtlama, seyahatinizi veya rezerve edilen hizmetin sağlanmasını doğrudan engeller.

Uludağ, Kartalkaya, Palandöken ve Sarıkamış Kayak Merkezleri gibi kurumsal bir yapıya kavuşmuş Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinde kayak tatili rezervasyonu yapmak tamamen güvenlidir.

3. Kalabalıktan kaçının

Sosyal mesafeye uymanın en kolay yolu, kalabalıklardan tamamen kaçınmaktır. Konaklamanız sırasında diğer misafirlerle karşılaşmayı en aza indirgemeye çalışın.

Günlerce süren sokağa çıkma yasakları sonrasında, yaz aylarında maske takmak gibi zor ve zorunlu olan uygulamaları yerine getirmek bir hayli yorucuydu. Kış aylarında kayak merkezlerinde bu uygulamaları harfiyen yerine getirmek sanırız daha kolay olacak.

Kayak merkezlerinde kalabalıktan kaçarken dış mekanın tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sadece kendiniz ve arkadaş grubunuz veya aileniz için özel bir kayak veya snowboard eğitmeni rezervasyonu için bizi arayın. Kayak merkezlerinde küçük gruplar halinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

4. Erken rezervasyon yapın

İşletmelerin karşılayabileceği konuk sayısında ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısında kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle, 2020-2021 kış sezonunda kayak tatiliniz için her zamankinden daha erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu, kayak merkezlerinde kayak sonrası en sıcak ve en iyi masayı elde etmenizi sağlayacaktır!

Daha fazla bilgi

Kayak merkezlerinde bu kış güvenli bir tatil geçirmenizi sağlamak için tüm taraflar çok çalışıyor. Koronavirüs sürecinde kayak merkezlerindeki güncel durumu öğrenmek için Sağlık Bakanlığı‘nın ve Turizm Bakanlığı‘nın resmi web sitelerini mutlaka ziyaret edin.

Güvende kalın, kayak dersi ve kayak kiralama rezervasyonlarınızla ilgili her türlü sorunuzda size yardımcı olmak için burada olduğumuzu unutmayın.

error: İçerik kopyalanamaz !!