Çocukların kayak sporuna en uygun başlama yaşı kaçtır?

Kayak tatili, çocuklarınızın kayakla tanışması için en ideal zamandır diyebiliriz. Çocuklarınıza zaman ayırmak, onlarla birlikte kayak yapmak ve en sonunda herkesin dağda eğlenmesini sağlamak için sabırla uzun bir yolu kat etmeniz gerekiyor.

Çocuklarınızın kayakla ilk tanışması, uygun donanımlar, kayak eğitim programları, ne giyecekleri, neler almanız ve nereye götüreceğiniz konusunda tavsiyelerimiz var.

Çocukların kayak yapmaya başlama zamanı

Kayak, hem çocuklar hem de yetişkinler için her bakımdan zenginleştirici bir deneyim olabilir. Çocuğunuzu dağa götürmeye hevesliyseniz, bir çocuğun kayak yapma yeteneğine birçok faktörün katkıda bulunduğunu unutmayın. Çocuğunuzun kayak yapmaya hazır olup olmadığına karar verirken kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Çocuğum kayak deneyimi için hazır mı?

18 aylık bir çocuk, kayak botları ve kayaklarla düz bir alanda karda bocalayabilecek yaştadır.

Çocuğunuz yürümeye başladıysa ve bacakları yürüyüş konusunda yeterince istikrarlı ise, karda oynama becerisine de sahiptir. Dünya’da kayak okullarının çocukları kayak sporuna tanıştırmak için belirlediği ilk kriter budur. Bununla birlikte, genel olarak, bir çocuğun tam kayak deneyimine başlamadan önce en az 3 yaşında olması, yani düz ya da hafif eğimli arazide bağımsız olarak özgürce hareket edebilecek seviye olması konusunda da tüm kayak okulları (Dünya’da ve Avrupa’da) konusunda fikir birliğine varmışlardır. Bununla birlikte bu yaştaki çocuklar için geliştirilmiş oyun park alanı ve donanımlarının (kayakla dönme dolap, sihirli halı bandı ve sandalyeye oturarak kayma vb) kullanılması konusunda da anlaşmaya varmışlardır.

Kaynak: kayaksever.com

error: İçerik kopyalanamaz !!