Kayak Snowboard Nezaket ve Emniyet Kuralları

Hayatımızın her aşamasında olduğu gibi, kayak ve snowboard yaparken de uyulması beklenen bir takım kurallar bulunuyor. Ne yazık ki bu kurallar kayak yada snowboard eğitimi sırasında edinebileceğiniz bilgiler değil. Kayak ve snowboard öğretmeniniz/eğitmeniniz tüm dikkatini sizi en kısa tek başınıza kayabilecek hale getirmek için çaba sarf eder. Kayak ve snowboard saatlik ders ücretlerinin pahalı olduğunu göz ardı etmemek lazım. Bu noktada kayak snowboard ders saatlerinizin efektif kullanımı çok önemli. Aslında kayak öğretmenleri olsun snowboard öğretmenleri/eğitmenleri olsun “pistlerde nasıl davranmalıyım, nelere dikkat etmeliyim” sorularınıza üşenmeden ve seve seve açıklama yapabilirler. Bu işin sanal ortamda bir kaydı olsun diye sizler için Kayak Snowboard Nezaket ve Emniyet Kuralları başlığında bu yazımızı derledik.

Kayak ve Snowboard severlerin bilmeleri gereken nezaket kuralları

 1. Başkaların sizin taşımakta olduğunuz malzemeler tarafından yaralanmaması için, omzunuz da bulunan kayaklarının arka kısımlarını mümkün olduğu kadar yukarıda tutunuz.
 2. Liftlerde sıranıza riayet ediniz.
 3. Kayaksız olarak pistlerde yürümeyiniz, çünkü ayakkabınızla açmış olduğunuz çukurlardan birisine kayak kayanların sopası takılabilir.
 4. Kayak bölgelerinde asılı olan kayakla ilgili olan kaidelere riayet ediniz, eğer anlamadığınız noktalar mevcut ise kayak öğretmenlerine, lift memurlarına veya dağ ile ilgisi olan şahıslardan bilgi isteyiniz.
 5. Kayak kayarken devamlı olarak kontrollü kaymaya dikkat ediniz, her an durmak için dikkatli olunuz.
 6. Düştüğünüz zaman meydana gelen çukurları derhal kapatınız, aksi halde arkanızdan kayan bir kimsenin düşüp sakatlanmasına sebep olursunuz.
 7. Acemi kayakçılara yol veriniz, çünkü onların kayak üzerindeki kontrolü sizinkinden daha azdır.
 8. Lift oturaklarına asılmayınız veya lift askılarını yarı yoldan çekmeyiniz, bu hem başkalarının liftten düşmesine, hem de liftin bozulmasına sebep olur.

Kayak ve Snowboard severlerin bilmeleri gereken emniyet kuralları

 1. Kayağa başlamadan önce, trafiği kontrol ediniz, dağa doğru bakarak gelen olup olmadığına göre kaymaya başlayınız.
 2. Geride kayan kayakçılar önden kayan kayakçılara dikkat etmelidir, çünkü önden kayan kayakçı arkasından geleni göremez.
 3. Pistlerin sonunda herkesin durması için ayrılmış olan durma bölgelerinde beklemeyiniz.
 4. Sabah kayağa çıkarken uykunuzu almış ve iyi bir kahvaltı yapmış olunuz.
 5. Kayak bölgelerinde araba kullanırken dikkatli olunuz.
 6. Kayağa çıkarken alkol almayınız.
 7. Hava şartlarına göre giyininiz, devamlı olarak kask ve gözlük alınız ve gözlüklerin hava durumuna göre ve kırılmayacak cinsten olmasına dikkat ediniz.
 8. Kaydığınız pistlerin isimlerini, nerede bulunduğunu, renklere göre zorluk derecelerini öğreniniz.
 9. Ders almayı ihmal etmeyiniz.
 10. Kapatılmış pistlere girmeyiniz. Açık arazilerde kayarken batonlarınızın/sopalarınızın kayışlarını elinizden çıkartınız.
 11. Uzak mesafelere yalnız kayarak gitmeyiniz, en az 4 kişi olunuz. Bir kaza durumunda bir kişi kazazedeyi beklerken diğer iki kişi de yardım isteyebilir.
 12. Yorulduğunuz zaman ve görüş sahanız azaldığı zaman kayak kaymayı derhal bırakınız.
 13. Diğer kayakçıların kaydıkları pistler üzerinde ve görüş sahası olmayan yerlerde oturup istirahat etmeyiniz.
 14. Önünüzde veya alt tarafınızda kayan kayakçıları geçerken haberdar ediniz.
 15. Pist kavşaklarından yavaş kayınız ve diğer yönlerden kayarak gelen olup olmadığına bakınız.
 16. Aksi yönden fakat aynı hizadan kayan kayakçıların sağından geçiniz.

Kayaksever.com web sitesinin hazırladığı “Kayak Snowboard Nezaket ve Emniyet Kuralları” yazısı kaynak gösterilmesi şartıyla izin alınarak yayınlanmıştır.

error: İçerik kopyalanamaz !!